ŽIVOTOPIS

Životopis Petra Jiříčka

Narodil jsem se v roce 1980 v Litomyšli jako páté ze šesti dětí v rodině učitele hudby Františka a Ludmily Jiříčkových. Hudebním vlohám jsem se snažil nepodlehnout tak dlouho, jak to jenom bylo možné. Se svými třemi staršími bratry jsem se místo hudební nauky raději proháněl fotbalovým hřištěm a jako jeden z nejhorších žáků v dějinách litomyšlské hudební školy tímto ústavem prošel jenom díky přímluvám svého otce a pravidelným pololetním darům pedagogickému sboru v podobě králičího masa od své matky. Když jsem pochopil, že mě i přes veškerou snahu nevyhodí a králíci nedocházeli, bylo načase zamířit jinam. Na konzervatoři v Pardubicích jsem absolvoval hru na varhany. Na toto studium mohu v dobrém vzpomínat jenom skrze spolužáky a kolegy varhanního oboru. To na fakultě University Hradec Králové jsem pookřál a díky skvělému pedagogickému zázemí s chutí vystudoval obor Sbormistrovství chrámové hudby u PaedDr. Dany Ludvíčkové a hru na varhany u doc. PhDr. MgA. Františka Vaníčka, Ph.D. Vzhledem k tradici varhanního řemesla jsem po svém tatínkovi, potažmo dědečkovi, záhy převzal toto bohulibé životní poslání. Dědičná linie není ovšem černo bílá, neboť i babička z maminčiny strany hrála v kostele a považte, hře na varhany se naučila sama ve svých dvaceti letech! Tak či onak, s přelomem století jsem se stal regenschorim v litomyšlském proboštství a doprovázením bohoslužeb mohl začít se splácením morálního dluhu vůči nebohému králičímu rodu.

Skladbě se věnují od dětství, uchováno mám několik kousků, jež jsem v pubertě spíchl mezi tréninky. Oficiální archiv kompozic se datuje od roku 1997 a tvoří jej skladby pro zpěv, sbor, sólové hudební nástroje i větší ansámbly. V roce 2003 až 2010 jsem vedl komorní pěvecký sbor L’oktet a v roce 2011 se svými přáteli založil smíšený pěvecký sbor Vox humana, primárně určený na realizaci nových kompozic. Z nich je možné jmenovat muzikály Živé pašije a Píseň písní, či scénickou kantátu Hodinky, Mši As dur a jiné.

Vedle tvory hudební se zabývám také literaturou, kromě textů a libret věnuji každou zimu hodně času zaznamenávání zážitků z cyklistického putování po evropských poutních místech. První série s názvem „Na kole z Litomyšle do Říma, Osla a Taizé“ vyšla v roce 2010, druhá se připravuje k vydání a ponese název „Na kole z Litomyšle do Medžugorie, Londýna a k Hoře křížů“.

Jsem šťastně ženatý a pravděpodobnost kladného předání řemesla se nedávno podařilo zvýšit třetím varhaníkem na cestě.